پخت کیک

پخت کیک در ماکروفر | طرز تهیه و پخت کیک در مایکروفر

طرز تهیه و پخت کیک در ماکروفر

اگر قصد دارید با ماکروفر کیک بپزید اما نگران خوب از آب درنیامدن آن هستید، دیگر نیازی نیست نگران باشید. ما در این مطلب به آموزش فوت و فن پخت کیک در ماکروفر خواهیم پرداخت و به شما نحوه پخت آن بدون نیاز به فر را آموزش خواهیم داد به گونه ای که پس از خواندن این مطالب، می­توانید به راحتی کیکی مطلوب و خوش طعم را بپزید و از طعم آن در کنار خانواده و دوستانتان لذت ببرید.

به گفته بسیاری از نانواها و کیک پزها، پخت یک کیک عالی، ملزم به استفاده از فر است، اما در خانه های امروزی کمتر خانه ای پیدا می­شود که در آن فر وجود داشته باشد، به این ترتیب افرادی که در خانه یشان فر ندارند از پختن کیک خانگی منصرف می­شوند. اما ما برای شما راه حلی در رابطه با این موضوع داریم. اگر در خانه تان، دستگاه ماکروفر، مایکروویو و یا سولاردوم وجود دارد پس شما تمام وسایلی که برای پخت یک کیک مطلوب نیاز است را دارید. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا به صورتی کامل و دقیق، طرز پخت کیک در ماکروفر را آموزش دهیم.

طرز پخت کیک در ماکروفر

طرز تهیه و پخت کیک در ماکروفر

فرقی ندارد که از چه برندی استفاده می­کنید، پختن کیک در هر دستگاهی روشی کلی را دنبال می­کند که در ادامه این روش­ را به شما خواهیم گفت. به صورت کلی، قبل از قرار دادن مواد در داخل دستگاه برای پخت، می بایست اول دستگاه را روشن و گرم کنید. پس از آن سه پایه بلند فلزی را داخل ماکروفر قرار دهید و سپس دکمه کانوکشن یا Convection را فشار دهید. پس از آن با استفاده از دفترچه راهنمای ماکروفر، بخش دمای پخت مواد غذایی را چک کنید و بر اساس آن دستگاه را تنظیم کنید. اغلب دستگاه ها بازه گرم شدنشان بین یک ربع تا ۲۰ دقیقه است.

پس از گرم شدن دستگاه، دکمه استارت را بزنید و مواد کیک که از قبل آماده شده را داخل دستگاه قرار دهید. در این زمان حواستان باشد که حتما از دستکش های مخصوص استفاده کنید تا بر اثر گرمای شدید داخل دستگاه، دچار آسیب نشوید. بعد از شنیدن صدای زنگ دستگاه که نشان دهنده آماده شدن آن است، بلافاصله دکمه stop را فشار دهید. البته در بیشتر مایکروفرها، دستگاه پس از خوردن زنگ به صورت خودکار خاموش می­گردد. بعد از آن دوباره دکمه Convection را انتخاب کنید و دستگاه را در دما و زمان مناسب تنظیم کرده و دستگاه را روشن کنید.

طرز تهیه انواع کیک در ماکروفر

دکمه کانوکشن convection چيست و چگونه از آن استفاده می­شود؟

قابلیت کانوکشن، قابلیتی است بسیار کاربردی که امکان پخت یک کیک ایده آل را به کاربر می­دهد. این دکمه شرایطی را ایجاد می­کند که کیک با ماندن در ماکروفر خشک نشود و تمام قسمت های آن به صورت یک دست پخته شوند و جایی خام نماند. در حقیقت قابلیت کانوکشن با جریان دادن هوایی خشک و گرم در سراسر دستگاه، موجب سریع تر پخته شدن و پخت یک دست کیک می­شود.

این دو مزیتی که این قابلیت در پی دارد در مرحله اول به شما این اطمینان را می­دهد که قرار نیست بخشی از کیک شما خام بماند و بخشی دیگر بسوزد و در نهایت کیک شما با این قابلیت به صورت یکدست پخته خواهد شد. از هنگام ورود دستگاه هایی با این قابلیت به بازار، استقبال­ زیادی از سمت مردم صورت گرفت.

اما به راستی چگونه می­توانیم این قابلیت استثنایی را برای دستگاهمان فعال کنیم؟ در ادامه به طور کامل، نحوه فعال کردن این قابلیت موثر را به شما آموزش خواهیم داد.

در اولین گام نیاز است که مایکرفر را در دمای مناسب قرار دهید تا دستگاه گرم شود. پس از آن که دستگاه به خوبی گرم شد، دستگاه را خاموش کنید. پس از طی کردن این مراحل، مواد کیک یا شیرینی را بر روی سه پایه فلزی ماکروفر قرار داده و برنامه پخت کانوکشن را فعال کنید. سپس با تنظیم دمای ماکروفر و مشخص کردن مدت زمان پخت، دکمه استارت دستگاه را فشار دهید. اما اگر دستگاهی که در خانه داریم، قابلیت کانوکشن نداشته باشد چه؟

نحوه پخت کیک بدون استفاده از قابلیت کانوکشن

درست است که قابلیت کانوکشن به شما نوید کیکی یک دست و کاملا پخته شده را می­دهد اما این بدین معنی نیست که اگر از این قابلیت استفاده نکنید قرار است کیکی نپخته و نامطلوب تحویل بگیرید. در واقع در گذشته که چنین قابلیتی در دستگاه ها وجود نداشت نیز کیک هایی خوش پخت و یک دست مشاهده می­شد؛ پس می­بایست با رعایت یک سری نکات و انجام یک سری از راهکار ها، کیکی یک دست و خوب آماده کرد. در ادامه به شما این نکات و روش تهیه کیک بدون قابلیت کانوکشن را آموزش خواهیم داد.

برای پختن کیکی بدون استفاده از قابلیت کانوکشن می­توانید به صورت دستی، دمایی نرمال و استاندارد را برای پخت در نظر بگیرید. نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که در این روش از تهیه کیک، نباید از ظروف فلزی و یا ظروفی با قابلیت انتقال گرمای بالا استفاده کنید چرا که ممکن است سبب سوختن کیک شود.

زمان نرمال پخت کیک در روش معمول بین ۵ تا ۷ دقیقه است. البته باید دقت کنید که این مدت زمان بستگی به نوع کیک نیز دارد. روش معمولی نیاز به رسیدگی بیشتری دارد. شما در حین پخت، باید وضعیت کیک را بررسی و چک کنید. با استفاده از چنگال یا خلال دندان، در حین پخت، از پخته شدن کیک به صورت کامل مطمئن شوید. در این روش به دلیل جریان نداشتن هوا، ممکن است روی کیک مقداری خشک شود. برای رفع این مشکل می­توانید از شهد­های مختلف، شربت های متنوع و… پس از پخته شدن کامل کیک استفاده کرده و روی کیک پخش کنید. با امتحان کردن این روش ها، کیک شما نرم­تر خواهد شد.

نحوه تهیه کیک بدون استفاده از قابلیت کانوکشن

برای پختن کیک از چه  نوع ظرفی استفاده کنیم؟

احتمالا شما نیز مانند بسیاری از افراد، اولین انتخابتان ظرف های استیل یا فلزی است. اما باید این نکته را بدانید که حتی الامکان از استفاده از این نوع ظروف ها باید پرهیز کرد. در واقع این ظروف تاثیر بسیار زیادی در طعم و مزه کیک خواهند گذاشت و از آن­ جایی که بسیاری از فلزها در برابر گرما، مقداری دچار واکنش می­شوند، ممکن است طعم نا مطلوبی را به کیک، خصوصا اطراف آن، تحمیل کند. به علاوه آن، به علت رسانش بالای گرمایی آن ممکن است برخی از بخش­های کیک بسوزد و بخشی دیگر خام بماند.

در کل بهترین ظروف مورد استفاده برای پختن کیک در ماکروفر و ماکروویو، ظروف سیلیکونی هستند. این قالب‌ها، اشکال متنوع و مختلفی دارند و در برابر گرما نیز مقاومت خوبی دارند و ذوب نمی شوند. همچنین به علت نرم بودن این ظروف، می­توان به راحتی کیک را از آن خارج کرد.

البته در صورتی که از قابلیت کانوکشن استفاده می­کنید، مجاز به استفاده از ظروف استیل هستید اما باز هم به شما توصیه می­کنیم که از قالب های سیلیکونی استفاده کنید.

برای پختن کیک از چه  نوع ظرفی استفاده کنیم؟

دمای مایکروفر برای پخت کیک را چگونه تنظیم کنیم؟

یکی از اساسی ترین مشکلات افراد و همچنین تاثیر گذارترین بخش در نحوه پخت کیک، تنظیم دمای دستگاه است. در واقع اولین نکته ای که باید بدانید این است که قبل از پخت کیک نیاز است یک بار دستگاه به طور کامل گرم شود. قبل از این که مواد را داخل مایکروفر قرار دهید، ماکروفر را به مدت زمان ۱۵ دقیقه الی ۲۰ دقیقه و در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد (سلسیوس) حرارت دهید تا فضای داخلی دستگاه به خوبی گرم شود. پس از پایان یافتن این زمان، مواد را داخل مایکروفر و در دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد (سلسیوس) قرار دهید و بسته به نوع کیک، مدت زمان پخت را مشخص کنید.

فراموش نکنید که در صورتی که از روش ساده برای پختن کیک استفاده می­کنید، به صورت منظم کیک را از لحاظ خامی و یا سوختگی چک کنید.

دمای مایکروفر را چگونه تنظیم کنیم؟

جمع بندی

در این مقاله ما سعی کردیم نکاتی که بر روی طعم و شکل کیک تاثیر می­گذارد را به همراه رو پختن آن با مایکروفر و دیگر دستگاه ها، به صورت کامل و جامع توضیح دهیم. به صورت خلاصه، استفاده از برنامه پخت کانونشن به شدت در طعم و پختگی کامل کیک تاثیر گذار است، به این دلیل که این قابلیت، جریانی گرم را در اطراف کیک برقرار می­کند و باعث می­شود کیک خشک نشده و به صورت یک دست پخته شود. برای پختن کیک حتی الامکان از ظروف فلزی استفاده نکنید و به جای آن از قالب های سیلیکونی استفاده کنید. نکته ای که ملزم به دانستن آن هستید، این است که حتما قبل از پخت مواد، اجازه دهید تا دستگاه به خوبی گرم شود. به این صورت کیک شما به خوبی پخته خواهد شد.

امیدواریم این مقاله که به صورت جامعی به نحوه پخت انواع کیک ها در مایکروفر و دیگر دستگاه ها پرداخته بود برای شما مفید واقع شده باشد. از این که تا پایان ما را همراهی کردید از شما سپاس گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *